SSSSSSSSSS
TTTTTTTTTT
LLLLLLLLLL

FAKERZ

Sveta Grigorjeva

Lavastaja-koreograaf:Sveta Grigorjeva
Tantsijad: Üüve-Lydia Toompere, Julia Koneva, Helena Pihel, Siim Tõniste, Kaie Küünal, Rauno Zubko, Indrek Kornel
Helilooja: Alvin Raat
Valguskujundaja: Karolin Tamm
Kostüümi- ja lavakunstnik: Mara Kirchberg
Dramaturg: Kerli Ever
Tehnik: Marko Odar
Grimmi ja soengu nõustaja: Liisi Kõuhkna

Fotograaf: Kris Moor

15. novembri etendusele järgnes Johhan Rosenbergi ja Sveta Grigorjeva Sõltumatu Tantsu vestlus.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Goethe Instituut, Uuskasutuskeskus
Kestus: 1h
Esietendus: 25. Septembril 2021 Narva Vaba Laval

FAKERZ
(oma naha võltsid suled)

Kas te olete mõnikord raadiot kuulates tundnud, et teate selle laulu sõnu, kuigi kuulete lugu alles esimest korda?
Võib-olla ümisete isegi kaasa ning täidate la-la-la-lalinaga tundmatud tühikud ja lüngad? Teil on justkui teadmine kuskilt, millest lähtudes oskate seda laulu laulda, aimate sõnu ja viisi.

Ka tantsu ja erinevate liikumistehnikate puhul võib nii juhtuda. Need ei pruugi põhineda isiklikul kogemusel või isegi tegelikkusel, vaid hoopiski kuulujuttudel ja kujutlusvõimel.

Paljudel meil on ettekujutus, kuidas käib bachata või tango, kuigi ise kunagi neid tantsinud polegi. 

FAKERZ on lavastus, kus lavalolijad lasevad end võrgutada erinevatest tantsulistest, aga mitte ainult, stiilidest ja tehnikatest – võltsides, häkkides, remiksides. Nad kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest.

Fakerzeid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”.

Fakerzeid ei huvita autentsus. Nad ei tea, mis on päris.
Nad ei tea siiani, milleks keha on võimeline.
Ära tea sina ka!

Sveta Grigorjeva: “Eelmisel aasta lavastasin ma seitsme imelise tantsija ja viie vägeva lavataguse jõuga “Fakerz’i”. See on mu senine lemmiklavastus (enda repertuaarist). Üks selle keskne mõte oli mõelda tantsust mitte esmalt kui eneseväljendusest, vaid esmalt kui maailma jagamise harjutamisest. Tantsija kui üks maailm ja “liikumine” kui teine. (…) Üks maailm jagab teise maailmaga aega ja kohta ja ruumi, mitte ei proovi seda domineerida. “Fakerz” ei ole poliitiline tants. See on poliitiliselt tehtud tants. Maailma jagamise harjutamist aga oleks täna vast rohkem vaja kui kunagi varem.”

Sveta Grigorjeva on Eesti lavastaja, koreograaf, tantsija ja luuletaja. On avaldanud kaks luulekogu, teinud veel rohkem lavastusi. Tantsinud nii enda kui teiste töödes. Lõpetab hetkel magistriõpinguid Saksamaal, Justus-Liebig-Universität Giessen’is. Teda huvitab anarhiline, ekspressiivne keha ja selle võimalik poliitiline subversiivne olemus. Sõltumatu Tantsu Lava koostöö Sveta Grigorjevaga algas 2012. aastal, kui ta valiti üheks PREMIERE’i sarja uueks koreograafiks ja koheselt märgiti ka Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks. Sveta on kompromissitu loojanatuur, keda huvitab töö muutuva ja end avava materjaliga ning kunstniku julguse ja sisemiste piiride kompamine. Tema looming eeldab nii osalejatelt kui vaatajatelt kaasvastutust ja kaasamõtlemist.

“Fakerz” elektrooniline kavaleht asub issuU keskkonnas ja on kättesaadav SIIT.


Kajastused:

“Draama festivali päevik | “Fakerz” oli nagu teknoklubi balletisaalis”, Lisanna Lajal, ERR Kultuuriportaal, 12. september 2022

“On tekkinud hulk koreograafe/etendukunstnikke, kelle loodud lavalises maailmas käib lõpmatu tähenduste tühistamise pillerkaar, antiteatraalse keha iseolemise eheduse asemel kultuuriliste koodide luubi alla võtmine, mis meie kõigi kehasid „võrgutavad”, ainult selleks, et neile konventsioonidele mõnuga veel seitse vinti teatraalsust peale keerata.”
“Teatriankeet hooajast 2020/21”, Kai Valtna, Teater. Muusika. Kino., detsember 2021.

“Võltsid suled, tõelised kehad”, Iiris Viirpalu, Eesti Päevaleht, 9. november 2021

“Sveta Grigorjeva «Fakerz» on hea näide elurõõmsalt transgressiivsest nüüdistantsust.”
“KINDEL LAKS: Postimees Nädala kultuurisoovitused”, Alvar Loog, Postimees Nädal, 5. november 2021

“Olen ise Vaba Lava suures saalis STLi korraldatud kaheteistkümnetunnise tantsumaratoni läbi teinud. Žürii oli ja puha. Hirmutav kogemus mittetantsijale, aga seda vabastavam. Soovitan osaleda, kasvatab, õpetab tantsijaid teisiti vaatama. Selle kogemuse pealt oli ka „Fakerzite“ alguses lihtsam lõdvestuda, hoiduda tantsumängu tervikuks teoseks mõtestamise krambist, lasta end uneldes muusikal kanda läbi selle tunni, mil kordagi igav ega veider ei hakka ka tantsuteatrit harva külastaval vaatajal.”
“Lausvaledele ehitatud kunst”, Meelis Oidsalu, Sirp, 29. oktoober 2021

“Silt Viltu 20: Sveta Grigorjeva”, Meelis Oidsalu, ERR, 23. oktoober 2021

Sveta Grigorjeva: “Oma maailma jagamine teistega teeb ikka rõõmsaks”, Rebeka Põldsam, Kultuur.Postimees, 23. september 2021