PREMIERE programmi raames aitame publikuni tuua kahe kuni kolme looja esimese tantsulavastuse, mis esietenduvad 2023. aasta veebruaris.

PREMIERE’i on kandideerima oodatud nii koreograafid, tantsijad, etenduskunstnikud kui teiste kunstivaldkondade loojad, kes soovivad publikuni tuua oma esimese tantsulavastuse. Lavastus ei pea olema tingimata soololavastus ning selle toimumiskohaks võib olla nii STL-i saal kui muu avalik või eraruum, mis toetab lavastuse ideed.

2023. aasta PREMIERE programmis osalemiseks laekus 22 taotlust. Varasemate aastatega võrreldes osalesid senisest enam taotlusvoorus mitmeliikmelised loomekooslused. Taotluste puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava oluliseks kaasaegset lähenemist tantsukunstile ja terviklikku arusaama, kuidas ideest lavastus sünnib.

Tulevasel PREMIERE’il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid debüütlavastusi Sõltumatu Tantsu Laval koreograaf Liisi Hint ning kollektiiv Unholy Trinity koosseisus Annabel TanilaDaniela Privis ja Kärt Koppel.

Liisi Hint on esimesi samme astuv tantsukunstnik, kes läbi isikliku kehalise ja meelelise kogemuse kirjeldamise püüab lahti mõtestada ümbritsevat absurdi. Erinevatest materjalidest (visuaal, heli, tekst, liikumine jne) koosnevaid arhiive kogudes ning neist performatiivseid kollaaže luues tegeleb Hint teemadega nagu identiteet, ebamäärasus, häbi, nähes uurimuse keskmesse seatud keha kui midagi personaalset ja samal ajal ühiskondlikku. Ta on 2022. a. suvel lõpetamas etenduskunstide bakalaureuseõpinguid Berliini Kunstiülikooli tantsukeskuses (HZT), püüdes kunstiliste avastuste käigus leida ka sidet varem Tartu ülikoolis omandatud ajaloo erialaga. Hetkel teeb Hint koostööd kursusekaaslase Maria Ladopoulosega.

Unholy Trinity koosseisu kuuluvad Annabel Tanila, Daniela Privis ja Kärt Koppel, kes lõpetavad õpingud TÜ VKA Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas 2022. a. kevadel. Unholy Trinity kooslus sündis COVID-19 pandeemia ajendil. Senised võimalused ja lahendused näisid lõppenud ning edasi minekuks tuli end vabastada ootusest pühenduda vaid ühele valdkonnale. Sellest alates katsetavad trio liikmed erinevate tegevusvaldkondade ja loominguliste platvormide vahel. Sotsiaalmeedia ja performatiivsete aktsioonide kaudu tegelevad nad kuvandi ja killustumise temaatikaga.

Annabel Tanila on Saaremaalt pärit alustav tantsukunstnik, kes tegeleb aktiivselt kunstniku ego surma küsimusega ning uurib seda improvisatsiooni ja juhuslikkuse kaudu. Daniela Privist huvitavad vormimängud ja pop-kultuurist pärit vaatemänguliste lahenduste lavale toomine, talle meeldib distsipliinide vahel katsetada ja otsida inspiratsiooni sotsiaalmeedia trendidest. Ka Kärt Koppelit huvitavad pop- ja kõrgkultuuri vahelised äärealad, mida ta uurib teksti, sotsiaalmeedia ja etenduskunstide kaudu.

 

Mis on PREMIERE?

PREMIERE on 2009. aastal alguse saanud sari lavastajadebüüdiks, mis pakub koreograafidele professionaalset platvormi oma esimese liikumisel põhineva lavastuse loomiseks. Programmi eesmärgiks on tutvustada kohalikule ja rahvusvahelisele publikule oma iseseisvat karjääri alustavaid tantsukunstnikke ja koreograafe ning nende loomingut. 

Kellele?

PREMIERE otsib pühendunud, kõrgelt motiveeritud ja avatud mõtlemisega koreograafe, kes näevad oma tulevikku professionaalsel tantsuväljal. Programm on mõeldud neile, kes on otsustanud alustada oma tegevust koreograafina nüüdisetenduskunsti väljal.

Mida PREMIERE programm pakub?

Programm pakub selles osalevatele koreograafidele võimalust tutvuda tantsuvälja toimimisloogikaga, mis toetab koreograafide edaspidist iseseisvat tegevust.

Samuti saab programmi abil koreograaf võimaluse tutvustada end tantsukunstnikuna ja kogemuse tantsulavastuse väljatoomisel. Sarja raames pakume Sõltumatu Tantsu Lava kaasproduktsiooni ja tuge alates lavastusele vahendite ja toetuse taotlemisest kuni etenduste turunduse ja kommunikatsioonini.

PREMIERE pakub koreograafile:

  • Sõltumatu Tantsu Lava kaasproduktsiooni;
  • tuge taotluse koostamisel, meeskonna komplekteerimisel, lavastuse kommunikeerimisel ja etendustegevuse korraldamisel;
  • lavastuse dramaturgilist tuge;
  • professionaalset tagasisidet ja meediakajastust:
  • lavastuse audiovisuaalset salvestamist.

PREMIERE on üheteistkümne aasta jooksul debüütlavastuste kaudu tutvustanud 30 tantsukunstnikku. Programmis on osalenud Ingrid Mugu, Allar Valge, Sigrid Savi, Keity Pook, Sylvia Köster, Joanna Karoline Kalm, Maarja Tõnisson, Arolin Raudva, Mari-Liis Eskusson, Üüve-Lydia Toompere, Kadri Sirel, Indrek Kornel, Ruta-Ronja Pakalne, Helena Krinal, Triin Marts, Svetlana Grigorjeva, Christin Lunts (Taul), Kristina-Maria Heinsalu, Kaisa Selde, Sandra Palm, Siim Tõniste, Jaan Ulst, Karl Saks, Kati Juurik, Helena Pihel, Sanghoon Lee, Grėtė Šmitaitė, Anni Zupping, Nicole Michalla, Laura Witzleben ja Jana Jacuka.

PREMIERE koreograafid ja lavastused on kaasa rääkinud ka auhindade jagamisel. Karl Saksa PREMIERE-sarjas etendunud “Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade laureaadiks tantsulavastuste kategoorias. Svetlana Grigorjeva märgiti Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal PREMIERE raames etendunud „sõp rus est“ lavastusega. Eesti teatri aastaauhindade tantsulavastuste auhinna nominendiks on olnud kõigil viimastel aastatel üks PREMIERE lavastus: Mari-Liis Eskussoni „vägisi“ 2014. aastal, Maarja Tõnissoni „Body Shift Body“ 2015. aastal, Joanna Kalmu “Débutante” 2016. aastal, Sigrid Savi „Imagine There’s a Fish“ 2017. aastal. Sari ise tunnustati 2016 aastal Eesti Teatri aastaauhindade nominendiks tantsu kategoorias.

Seotud sündmused