PREMIERE on rahvusvaheline sari lavastajadebüüdiks, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele enda kunstnikuvisiooni tutvustamisel esimeses liikumisel põhinevas tantsulavastuses.

PREMIERE`19 taotlusvoor on läbi. Aitäh kõigile taotlejatele.

PREMIERE residentuuri tulevad Sanghoon Lee Lõuna-Koreast, Grėtė Šmitaitė Leedust, Anni Zupping Eestist, Nicole Michalla ja Laura Witzleben Saksamaalt ning Jana Jacuka Lätist.

 

Sarja raames pakume kuni viiele vastuvõetud tantsukunstnikule kolmepäevast residentuuri Pardimäel ja kahenädalast residentuuri Sõltumatu Tantsu Laval või Gertudes Ielas Teatris Riias koos kogenud tantsukunstnikest mentoritega. End ning oma loomingut tutvustatakse septembris toimuval showingul Sõltumatu Tantsu Laval. Showingu põhjal valime kaks koreograafi, kes saavad oma ideed koos lavastusmeeskonnaga erinevates residentuurivormides edasi arendada tantsulavastuseks, et esietenduda 8. veebruaril 2019 Sõltumatu Tantsu Laval ja hiljem tuuritada Eestis ja väljaspool.

Tegemist on uuendusliku platvormi ja initsiatiiviga tantsuväljal, mis on välja töötatud Eestis, et luua alustavatele koreograafidele, neile kes on loomas oma esimest tantsulavastust, võimalused valdkonda sisenemiseks – võimalust tutvustada enda kunstnikuvisiooni oma esimeses professionaalses tantsulavastuses. PREMIERE programm toetab alustavaid koreograafe kogu projekti perioodi kuni professionaalse tantsulavastuse väljatoomiseni ning rahvusvahelise tuuritamiseni.

Kellele?

Programm on mõeldud neile, kes on otsustanud luua oma esimese professionaalse avaliku liikumisel põhineva tantsulavastuse.

PREMIERE on selleks, et alustada oma professionaalset tegevust koreograafina ja seepärast võtame vastu taotlusi erinevate valdkonda kunstnikelt, oluline on soov luua oma esimene tantsulavastus. Programm pakub võimaluse tutvustada end kunstnikuna erinevatest aspektidest ja annab väärtusliku kogemuse tantsulavastuse loomisel.

PREMIERE otsib pühendunud, kõrgelt motiveeritud, avatud mõtlemise ja piisava paindlikkusega kunstnikke, kes näevad oma tulevikku professionaalsel vabakutselisel tantsuväljal. Programm pakub selles osalevatele koreograafidele tantsuvälja võrgustikku ja suhteid, millele toetudes saavad koreograafid edaspidi iseseisvalt hakkama vabakutselisel tantsuväljal.

Mida PREMIERE programm pakub?

Valitud viiele koreograafile tähendab PREMIERE programmis osalemine aasta aega kestvat rahvusvahelist koostööprojekti, mida võib nimetada tantsukunsti inkubaatoriks ning mis sisaldab alljärgnevat:

• Kolmepäevast residentuuri Pardimäel Kaja Kannu juhendamisel
• Kahenädalast stuudioresidentuuri PREMIERE partnerorganisatsioonis, mille mentoriteks on kogemustega tantsu- ja etenduskunstnikud Karl Saks, Ruslan Stepanov, Tiina Mölder, Ajjar Ausma, Kaja Kann, Andrejs Jarovojs
• Avalikku ettenäitamist koos tagasisidega publikult ja teistelt kunstnikelt
• Meediaplatvormi enda tutvustamiseks
• Ettenäitamise põhjal valitud kahele koreograafile abi oma lavastusmeeskonna komplekteerimisel ja kolmenädalast residentuuri lavastuse loomiseks
• Kahele valitud koreograafile proovi- ja montaažiperioodi laval koos tehnilise toe ja produtsendiga
• Kogenud tantsukunstnike mentorlust kogu produktsiooniperioodil
• Esietendust tantsulaval
• Professionaalset tagasisidet ja meediakriitikat
• Lavastuse dokumenteerimist ja salvestust
• Etendusi partnerite lavadel
• Produktsiooni finantseerimist
• Osasaamist PREMIERE võrgustikust

Sarja toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Pardimäe Lokaal, Gertrudes Ielas Teatris ja Dansearena Nord.

PREMIERE sari on üheksa aasta jooksul debüütlavastuste kaudu tutvustanud 27 tantsukunstnikku. PREMIERE sari on püünele toonud Sigrid Savi, Keity Pooki, Sylvia Kösteri, Joanna-Karoline Kalmu, Maarja Tõnissoni ja Arolin Raudva, Mari-Liis Eskussoni, Üüve-Lydia Toompere, Helena Krinali, Triin Martsi, Svetlana Grigorjeva, Christin Luntsi, Kristina-Maria Heinsalu, Kaisa Selde, Sandra Palmi, Siim Tõniste, Jaan Ulsti, Karl Saksa, Kati Juuriku ja Helena Piheli esimesed tantsulavastused.

PREMIERE koreograafid ja lavastused on kaasa rääkinud ka auhindande jagamisel. Karl Saksa PREMIERE-sarjas etendunud “Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade laureaadiks tantsulavastuste kategoorias. Svetlana Grigorjeva märgiti Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal PREMIERE raames etendunud „sõp rus est“ lavastusega. Eesti teatri aastaauhindade tantsulavastuste auhinna nominendiks on olnud kõigil viimastel aastatel üks PREMIERE lavastus: Mari-Liis Eskusson „vägisi“ 2014. aastal, Maarja Tõnisson „Body Shift Body“ 2015. aastal, Joanna Kalm “Debutante” 2016 aastal, Sigrid Savi „Imagine Thereś a Fish“ 2017. aastal. Sari ise tunnustati 2016 aastal Eesti Teatri aastaauhindade nominendiks tantsu kategoorias.

Kontakt
Triinu Aron
Projektijuht
triinu/at/stl.ee

Seotud sündmused