Balti Tantsu Platvorm on kolme Balti riigi tantsuorganisatsioonide Sõltumatu Tantsu Lava/STL (Eesti), Leedu Tantsuinfo Keskuse ja Läti Tantsuinfo Keskuse ühisalgatus 2018. aastast, kui otsustati luua ühine platvorm, et tutvustada Balti riikide kaasaegset tantsu ja tugevdada selle rahvusvahelist positsiooni.

Võrgustiku raames toimub järgmine Balti Tantsu Platvorm 19.–21. mail 2022 Tallinnas. 3-päevane ülevaatefestival koondab lavastusi Eestist, Lätist ja Leedust, et tutvustada Balti riikide nüüdistantsu tähelepanuväärsemaid esindajaid.
Festivali eelõhtuna toimub inklingroomi külalisüritus klubis HALL 18. mail kell 19.


Balti Tantsu Platvormi Taotlusvoor oli avatud eesti, läti ja leedu kunstnikele ja gruppidele ning kandideerida sai lavastustega, mis on esietendunud 2019.–2021. aastal; lühiesitlusega (pitch presentation – loomisel lavastused ja projektid või lühitutvustus loomingust) ning töötoaga.

Avaliku kutsungi teel laekus platvormil osalemiseks kokku 104 taotlust lavastusteks, pitching-esitlusteks ja töötubadeks, neist 36 Eestist. Žürii sai valida Balti Tantsu Platvormile igast Balti riigist 3 lavastust, 5 pitching-esitlust ja 1 töötoa.

Eesti lavastustest valiti seekordsele Balti Tantsu Platvormile Mart Kangro “Enneminevik” ja Jette Loona Hermanise ning Johhan Rosenbergi “Eden Detail” (mõlemad koostöös Kanuti Gildi SAALiga) ning loomekoosluse Olmeulmad teos “Olmeulmad: Sanctum textum*” (*“Pühakude”). Lisaks etendusprogrammile tutvustab igast Balti riigist ca 5 loomingulist kooslust ennast pitching– ehk esitlusprogrammis festivali väliskülalistele. Eestist osalevad pitchingul Sveta GrigorjevaÜüve-Lydia Toompere ja Siim TõnisteZuga Ühendatud TantsijadThe BioFilm Sisters kollektiiv ning Maria Metsalu. Töötube viivad läbi Külli Roosna ja Kenneth Flak ning Üüve-Lydia Toompere.

Kaheosalise valikuprotsessi – lokaalse ja rahvusvahelise – tulemusel valiti ülevaatefestivalile igast riigist 3 lavastust, 5 pitch presentation’it ja 1 töötuba (kokku festivalil 9 lavastust, 15 pitch presentation’it ja 3 töötuba). Programmi valiku tegi rahvusvaheline žürii kahes astmes. Esimene oli rahvuslik eelvalik, mis toimus igas Balti riigis eraldi. Eelvaliku žüriisse kuulus igas riigis üks rahvusvaheline ja kaks kohalikku eksperti. Eesti žüriisse kuulusid Kerstin Schroth, Moving in November (Helsingi) festivali kuraator, koreograaf ja õppejõud Jüri Nael ning teatriekspert Liisi Aibel.

Lõpliku platvormil näidatava programmi valiku osas tegi ühisžürii, kuhu kuulusid eri riikide etenduskunstide valdkonna professionaalid: Kerstin Schroth, Norra CODA tantsufestivali kunstiline juht Stine Nilsen, Läti Uue Teatri Instituudi juhataja Bek Berger, Venemaa kaasaegse tantsu kuraator ja uurija Nastya Proshutinskaya ning aasia ja euroopa mitmete tantsukunsti koostööprojektide kuraator Gwen Shin-Yi Chang.

Rahvusvahelisse žüriisse kuulunud Kerstin Schroth tõi Eestist kandideerinud tööde tugevusena esile mitmekülgsuse, katsetuslikud vormimängud ja esteetika: “Eesti tantsukunstnike laiahaardelisus ja formaatide avar valik oli üllatav. Iseäranis tõstaksin esile kollektiivset töö- ja mõtteviisi, uudset lähenemist tööstruktuuridele, teemade avamisele, esteetikale ja ajakäsitlusele.”

Platvormi ametlik koduleht: www.balticdance.org.

_____________________

Balti Tantsu Platvorm viib oma eesmärke ellu igapäevase suhtluse ja infovahetuse teel, ühisprojektidena ollakse ühiselt väljas rahvusvahelistel valdkondlikel kogunemistel ja korraldatakse üleaastast 3-päevast ülevaatefestivali.

Baltic Dance Platform ülevaatefestival toimus esimest korda 9.–11. mail 2019 Vilniuses Leedu Tantsuinfokeskuse eestvedamisel ning tutvustas ca 60 eesti, läti ja leedu kaasaegse tantsuprofessionaali nii etenduste kui esitlustena, toimus 7 etendust ning mitmeid kogunemisi, presentatsioone ja esitlusi. Platvormi külastas üle 60 väliseksperdi, teatri- ja tantsumajajuhi, festivalikorraldaja Euroopast Aasia ja Põhja-Ameerikani. 2020. aastal osaleb Balti Tantsu Platvormi esindus kahel olulisel rahvusvahelisel valdkondlikul kogunemisel nagu Düsseldorfi Tantsumess ja Kanadas toimuv Cinars valdkondlik kogunemine.

Baltic Dance Platform ülevaatefestival toimub edaspidi üleaastasena eri Balti riigis. 2022. aastal leiab see aset Tallinnas Sõltumatu Tantsu Lava eestvedamisel.

 

Meediakajastused:

„Intervjuu Balti Tantsu Platvormi kunstniku Anna-Marija Adomaitytėga” – Tantsu Kuukiri, Maryn-Liis Rüütelmaa, september 2022.

„Geograafiline mõttekaaslus „Balti tantsu platvormil”” – Teater. Muusika. Kino., Kaja Kann, september 2022.

„Baltic Dance Platform 2022: from intimate to social” – Springback Magazine, Anna Kozonina, 25. juuli 2022.

„Maailmaloomise joonealuseid ehk Tumedate kunstide puhtad ja karastavad allikad” – Teater. Muusika. Kino., Jürgen Rooste, juuli-august 2022.

„Choreographers Talk: Conversations with choreographers at the Baltic Dance Platform” – Tatjana Meļehova (LT), Choreographers Talk Youtube kanal, 5. juuli 2022.

Teatrivaht. Balti tantsu platvorm. – Teater. Muusika. Kino., Madis Kolk, Kaja Kann, Valle-Sten Maiste, juuni 2022.

„Isiklikud ja töötavad kehad Baltimaade nüüdistantsus” – Sirp, Madli Pesti, 3. juuni 2022.

„Kaasaegne tants jookseb tantsust eemale” – Postimees, Eva Kübar, 25. mai 2022.

“Kui professionaalide jaoks tugevdab Balti Tantsu Platvorm Baltimaade nüüdistantsu rahvusvahelist positsiooni, siis tavapubliku seisukohast seisnebki festivali väärtus demonstreerimises, missugune piirideta maailm peitub sildi „nüüdistants” taga.”
„Milline on maailm kaasaegse tantsu sildi taga” – Eesti Päevaleht, Karin Allik, 23. mai 2022.

Mart Kangro: kujundilugemise oskus on ühiskonnas halvas seisus” – Edasi.org, Karin Allik, 20. mai 2022.

„Balti Tantsu Platvorm tutvustab teatraalseid ja sotsiaalpoliitilisi etendusi” – ETV “Aktuaalne kaamera”, 19. mai 2022.

„IDA Folder: Baltic Dance Platform” – IDA raadio “IDA Folder”, Marie Pullerits, 19. mai 2022.

„В Таллинне пройдет престижный танцевальный фестиваль” – Stolitsa.ee, 18. mai 2022.

„Tallinnas algab Balti Tantsu Platvorm” – ETV “Terevisioon”, 18. mai 2022.

„Töö orjastab meie keha” – Postimees, Iiris Viirpalu intervjuu Anna-Marija Adomaitytėga, 17. mai 2022.

„Võimas Balti tantsukunst leegitseb Tallinnas” – Postimees, Marie Pullerits, 16. mai 2022.

„Kultuuribiit: Etenduskunstniku ja koreograafi Mart Kangro playlist” – Eesti Päevaleht, 13. mai 2022.

„Pealelend – Triinu Aron, Sõltumatu Tantsu Lava tegev- ja loominguline juht” – Sirp, Tambet Kaugema, 6. mai 2022.

„Aktiivne, arenev ja elav Baltimaade tantsuväli” – Koreokohvik, Marie Pullerits, Triinu Aron, Ina Ločmele, Inta Balode, Gintarė Masteikaitė, 4. mai 2022.