FAKERZ
(oma naha võltsid suled)

Kas te olete mõnikord raadiot kuulates tundnud, et teate selle laulu sõnu, kuigi kuulete lugu alles esimest korda?
Võib-olla ümisete isegi kaasa ning täidate la-la-la-lalinaga tundmatud tühikud ja lüngad? Teil on justkui teadmine kuskilt, millest lähtudes oskate seda laulu laulda, aimate sõnu ja viisi.

Ka tantsu ja erinevate liikumistehnikate puhul võib nii juhtuda. Need ei pruugi põhineda isiklikul kogemusel või isegi tegelikkusel, vaid hoopiski kuulujuttudel ja kujutlusvõimel.

Paljudel meil on ettekujutus, kuidas käib bachata või tango, kuigi ise kunagi neid tantsinud polegi. 

FAKERZ on lavastus, kus lavalolijad lasevad end võrgutada erinevatest tantsulistest, aga mitte ainult, stiilidest ja tehnikatest – võltsides, häkkides, remiksides. Nad kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest.

Fakerzeid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”.

Fakerzeid ei huvita autentsus. Nad ei tea, mis on päris.
Nad ei tea siiani, milleks keha on võimeline.
Ära tea sina ka!

Sveta Grigorjeva on Eesti lavastaja, koreograaf, tantsija ja luuletaja. On avaldanud kaks luulekogu, teinud veel rohkem lavastusi. Tantsinud nii enda kui teiste töödes. Lõpetab hetkel magistriõpinguid Saksamaal, Justus-Liebig-Universität Giessen’is. Teda huvitab anarhiline, ekspressiivne keha ja selle võimalik poliitiline subversiivne olemus. Sõltumatu Tantsu Lava koostöö Sveta Grigorjevaga algas 2012. aastal, kui ta valiti üheks PREMIERE’i sarja uueks koreograafiks ja koheselt märgiti ka Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks. Sveta on kompromissitu loojanatuur, keda huvitab töö muutuva ja end avava materjaliga ning kunstniku julguse ja sisemiste piiride kompamine. Tema looming eeldab nii osalejatelt kui vaatajatelt kaasvastutust ja kaasamõtlemist.

Fakerz elektrooniline kavaleht asub issuU keskkonnas ja on kättesaadav SIIT.

Kajastused:

“Võltsid suled, tõelised kehad”, Iiris Viirpalu, Eesti Päevaleht, 9. november 2021

“Sveta Grigorjeva «Fakerz» on hea näide elurõõmsalt transgressiivsest nüüdistantsust.”
“KINDEL LAKS: Postimees Nädala kultuurisoovitused”, Alvar Loog, Postimees Nädal, 5. november 2021

“Olen ise Vaba Lava suures saalis STLi korraldatud kaheteistkümnetunnise tantsumaratoni läbi teinud. Žürii oli ja puha. Hirmutav kogemus mittetantsijale, aga seda vabastavam. Soovitan osaleda, kasvatab, õpetab tantsijaid teisiti vaatama. Selle kogemuse pealt oli ka „Fakerzite“ alguses lihtsam lõdvestuda, hoiduda tantsumängu tervikuks teoseks mõtestamise krambist, lasta end uneldes muusikal kanda läbi selle tunni, mil kordagi igav ega veider ei hakka ka tantsuteatrit harva külastaval vaatajal.”
“Lausvaledele ehitatud kunst”, Meelis Oidsalu, Sirp, 29. oktoober 2021

“Silt Viltu 20: Sveta Grigorjeva”, Meelis Oidsalu, ERR, 23. oktoober 2021

Sveta Grigorjeva: “Oma maailma jagamine teistega teeb ikka rõõmsaks”, Rebeka Põldsam, Kultuur.Postimees, 23. september 2021

05.veebr

19:00

Vaba Lava (Tallinn)

06.veebr

19:00

Vaba Lava (Tallinn)