Sõltumatu Tantsu Lava kevadhooaeg pakub värskust uute tegijate ja erinevate tantsuvormidega
Battlejämm 2023. Pildi autor Karoliina Kreintaal
2025. aasta esimene pool toob Sõltumatu Tantsu Lava mängukavasse publikumenukid ja uute koreograafide debüütlavastused. Lisaks saab osa tantsu ja tehnoloogiaga tegelevate MODINA kunstnike loomingust ning panna ennast proovile Battlejämmil.
Sõltumatu Tantsu Lava (STL) kevadhooaeg peegeldab praeguseid murrangulisi aegu, kus fookus on aina muutuval maailmal ja teadmatusega hakkama saamisel. “STLi programm jätkab ühelt poolt otsingulisuse ning kaasaegsuse tähe all, avastades tantsukunsti lõimumispunkte teiste valdkondadega, samas lähtudes tantsukunstist kui eraldiseisvast kunstivormist. STL otsib pidevalt võimalusi, kuidas praeguses turbulentses ja ebastabiilses olukorras pakkuda inimestele jätkuvalt kvaliteetset tantsukunsti, aga ka võimalust saada tuge ning teadmist, et me pole üksi iseenda ega oma mõtetega üksi,” kommenteerib STLi juht Triinu Aron.
Kevadhooaja avab publikumenukiks kujunenud tantsu- ja etenduskunstniku Üüve-Lydia Toompere lavastus “Flex”. 22.-24. ja 26. jaanuar paneb Toompere alter ego end taas proovile inimvõimete piire kombates ja ideaalset mina otsides. 21. jaanuaril toimub lavastuse lisaprogrammina Liikumise töötuba “Nõrgim lüli”, kus Üüve-Lydia Toompere jagab oma teadmisi lihaste kasvatamisest ja tugevdamisest.
20. veebruaril esietenduvad populaarse PREMIERE sarja uute koreograafide debüütlavastused. Viieliikmeline tantsukunstnike ühendus KOOSSEIS ja Maria Solei Järvet on valitud tänavusele professionaalsele platvormile, mille kaudu tutvustab STL laiemale publikule karjääri alustavate koreograafide liikumiskeelt ja eripära.
10. märtsil annab Berliini tantsuakadeemia professor Sandra Noeth tantsudramaturgia töötuba kõigile koreograafidele ja dramaturgidele, kes tegelevad või huvituvad liikumispõhise dramaturgia spetsiifikast. Noethi töötuba aitab mõista, kuidas luua tähendusi ja käsitleda kehalist, verbaalset, visuaalset ning ruumilist keelt lavastuses koos ja eraldi. Tantsudramaturgiast räägitakse Eestis veel vähe, kuid selle eripära tutvustamine on oluline, et kohaliku välja tegijate oskusi arendada tantsulavastuste kvaliteedi hoidmiseks ja edasiviimiseks. Töötuba toimub Dramaturgiakonverentsi raames (korraldaja EMTA lavakunstikool koostöös Eesti Teatri Agentuuri ja Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liiduga).
20. märtsil etendub esmakordselt koreograafi Sigrid Savi tantsulavastus “MURDA”, mis opereerib maailma lõhkumise ja taasloomise vahel, luues õhustiku, mis on pidevalt murdumise äärel. Kummituslik, lühistest koosnev väike arusaamatus on kõikvõimalikkuse alge ja koondumispunkt.
30. märtsil saab kogu perega näha taas lavastust “Ilma”, millega kutsuvad Zuga Ühendatud Tantsijad kaasa mõtlema, kuidas meie igapäevavalikud mõjutavad kliimat, indiviidi ja kogukonda. Näpuga viibutamise asemel lähenevad tantsijad teemale positiivse aktivismi kaudu, et säilitada lootus ja tahe tegutseda keskkonna ja iseenda heaks.
Maikuu lõpus esitlevad virtuaalkunstnikud-koreograafid Taavet Jansen ja Liis Vares tantsukunsti- ja tehnoloogia arendusprojekti MODINA raames loodud tööd “Held in Human III: Still Moving”. Nelja-aastane üle-euroopaline projekt toimub kahes osas, kuhu valitakse mõlemal perioodil viis kunstnikku. MODINA eesmärk on laiendada tehnoloogia abil tantsu loomingulisi võimalusi ja suurendada publiku elamust.
15. juunil toimub meelelahutuslik Battlejämm, mis toob kokku tantsu- ja etenduskunstnikud, kes panevad iseennast ja teineteist proovile erinevates stiilideülestes kategooriates. Üks versus üks formaati hindavad oma valdkonna tuntud nimed ja professionaalid, kelle abil selgub päeva edukaim jämmija. Battlejämmi kureerivad tantsu- ja etenduskunstnikud Anumai Raska ja Keithy Kuuspu.
STLi kevadprogrammi näeb siit: www.stl.ee. 16.-23. jaanuarini on lavastuste piletid vaid 12 eurot.