LiikumisSESOON  “Vahetus” on 13 – 16. märtsini toimuv Nele Suisalu sesoon.

LiikumisSESOONid on elukutselistelt tantsu-ja etenduskunstnikelt edasijõudnud liikujatele ja loojatele kord kuus ühe nädala jooksul hommikuti toimuvad kogunemised enese ja oma keha arendamiseks. SESOONide eesmärgiks on regulaarselt kohtudes ja kogemusi vahetades soodustada valdkonnasisest dialoogi ja uute teadmiste levikut.

Suisalu uurib keha häälde ja hääle kehasse asetamist. Fookuses on hääle ja liikumise vahendusel tundliku sise- ja välisruumi loomine. Häält käsitletakse kui keha osa, mis erineb füüsilistest kehaosadest selle poolest, et ulatub ruumis kõikjale ning et tal on võime läbistada teisi kehasid. Huvitab see, kuidas liikumist ja häält lõimida, kuidas liikumine mõjutab häält, kuidas hääl mõjutab liikumist, milline ajas ja ruumis tajutav tervik/kooslus liikujatest/häälijatest tekib.

“Etenduskunstnikuna on minu isiklik totaalne lõpp-punkt, kuhu publikuga saalis jõuda – astuda (lava)ruumi ja keskenduda olemasolemisele viisil, mis lükkab kohalolijas liikuma tema enda sisemised protsessid nii, et ta ei ole suuteline hoiduma eneseväljendusest siin ja praegu. Minu utoopiaks on vahetu koostöö võimalikkus. Kujutlen endamisi muiates ette, et selleni jõudmiseks on vaja välja arendada peenetasandiline kehakasutus ja multidimensionaalne kohalolu. Kuna mingit valemit mul selleks ei ole, siis liigun koperdades, mängides ja kogemust vahetades samm-sammult edasi.”

Nele Suisalu on lisaks koreograafiale õppinud ka erinevaid hääletehnikaid klassikalisest laulust ja argentiina tangost kuni pneumafooniani ning alustas äsja kehapsühhoteraapia õpinguid.

Programmi koordineerib ja kureerib tantsukunstnik Joanna Kalm. „Olen vabakutseline etendaja ja koreograaf. Mul on harjumus ja vajadus liikuda ja luua. Õnneks on teisigi, kel sarnased tungid! Mind huvitab, kuidas teised seda teevad, milised filosoofiad, ideed ja küsimused kannustavad erinevaid tantsu- ja etenduskunstnikke ja viivad neid tegudele. Soovin, et see kooskäimise, -tegutsemise ja -uurimise vajadus ühendaks meie valdkonna inimesi ning muutuks püsivaks nähtuseks ning tooks värskeid võrseid meie maastikule. Soovin anda võimaluse nii noortele kui ka küpsetele kunstnikele oma kogemuste jagamiseks, et ühiselt õppida.
Et liikumine vohaks, et looming õitseks, et etenduskunsti juur oleks sügaval ja avanema hakkaks uus pung nimega liikumisSESOON! “