2019. aastal möödus 140 aastat Rudolf von Labani sünnist. Labanit peetakse Euroopa moderntantsu esiisaks: tema liikumis- ja tantsualane tegevus aitas kaasa moderntantsu iseseisvumisele.

 1. veebruaril 2020 korraldab Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus koostöös Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudiga konverentsi „Rudolf von Laban 140“. Konverentsil peavad ettekande tantsu-uurijad Heili Einasto ja Anne-Liis Maripuu. Koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga viiakse konverentsil läbi Labani koreograafilise pärandi ja liikumisteooria tänapäevaste rakendamisvõimalustega tegelevad töötoad. Kolm loeng-töötuba on avatud kõigile huvilistele. 

Töötoad võimaldavad siduda teoreetilise teadmise liikuja kehakogemusega, aidates seeläbi muuta abstraktse teadmise praktiliseks kogemuseks. Loeng-töötubasid viivad läbi Ana Sánchez-Colberg, Teet Kask ja Jüri Nael. Kõik nad on õppinud Londonis asuvas koolis Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance. Sánchez-Colberg omandas seal doktorikraadi, kirjutades oma lõputöö tantsuteatrist, Kask õppis seal magistri tasemel koreograafiat ja Nael Euroopa Tantsuteatri Praktika erialal.

10:00 Ana Sánchez-Colberg loeng-töötuba (inglise keeles): Rudolf von Labani liikumise ja ruumi analüüs
15.00-17.00 Teet Kase loeng-töötuba: Keha teadlikkus ja Rudolf von Laban – VÄLJA MÜÜDUD!
17.00-19.00 Jüri Naela loeng-töötuba: Rudolf von Labani liikumisteooria kui praktiline psühhofüüsiline tööriist

Teet Kask on rahvusvaheliselt tunnustatud koreograaf. 2004. alustas ta õpinguid Trinity Laban Conservatoire’i magistrantuuris koreograafia erialal. 

Jüri Nael on tunnustatud koreograaf ja pedagoog. 2003-2005 õppis ta Trinity Laban Conservatoire’i magistrantuuris erialal Euroopa Tantsuteatri Praktika (European Dance Theatre Practice). Hetkel töötab ta professorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias

–––––––––––

Kajastus:

Tantsu vahetu mõju ajalooline utoopia, Marie Pullerits, Sirp, 21. veebruar 2020