PREMIERE on rahvusvaheline sari lavastajadebüüdiks, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele enda kunstnikuvisiooni tutvustamisel esimeses tantsulavastuses.
PREMIERE on üheksa aasta jooksul tutvustanud 27 uut tantsukunstnikku läbi nende debüütlavastuste.
PREMIERE PRESENTS esitleb kahte koreograafi ja lavastust viimaste aastate valikust.

Joanna Kalm “Débutante”
tragikoomiline tantsulavastus
enesekuvandi loomise teemal.
On
aus ja paljastatud
Keha,
Hääl,
Ruum.
Muundumas,
pöördumas
groteskseks ja hüsteeriliseks
“hästi”esitletud
wannabe Mozartiks.
Ja ta küsib meilt:
“Mis on ühe särava ja poleeritud välise kesta hind?”

Autor ja esitaja: Joanna Kalm
Dramaturg: Johannes Veski
Valguskujundaja: Oliver Kulpsoo
Stsenograaf: Maria Kalm
Hääle konsultant: Laura Remmel
Kestus: 35′
Lavastus esietendus Sõltumatu Tantsu Lava koreograafidebüütide sarja PREMIERE raames 11. veebruaril 2016.

“Débutante” on Joanna Kalmu 2016 aasta PREMIERE sarjas esietendunud esimene avalik täispikk lavastus pärast koreograafiaõpinguid Tallinna Ülikoolis ja Londoni Kaasaegse Tantsu Koolis. Joanna loomingu läbivaks temaatiliseks jooneks on inimese kalduvus perfektsionismile ja sellele vastanduv lagunev ja lõhestatud reaalsus.
“Débutante” on pälvinud Eesti Teatriliidu nominatsiooni 2016. aasta Tantsuauhinnale ja võitnud noore kunstniku auhinna YOUNG STOFF 2017. aasta Stockholm Fringe Festivalil.

 

Sigrid Savi “Imagine there`s a Fish”
On tuba, kala, iluakvaarium ja kõige selle keskel üks n00bistunud otsija. Samas.
Teadmatus toidab kujutlusvõimet ning võib-olla näeme kala seal, kus teda pole või vastupidi. Küll aga sööbivad vanad juustused tõed endiselt naha alla, muutes pehme ja vastuvõtliku koe üha jäigemaks ning siis sünnib ime – kristalliseerub inimkivim. Kuju võtab settinud mõttelademeist monument. Kuivand julk. See on tõeline sammas.
Lavastus on ekspeditsioon, mis veab end autopiloodil turvalisse tundmatusse.
Romantiseerivalt eneselt küsides:
“What if the PACIFIC BLACKDRAGON never meets the BIG EYE TUNA?”

Koreograaf ja esitaja: Sigrid Savi
Kunstiline tugi, stsenograaf: Marko Odar
Valguskunstnik: Oliver Kulpsoo
Muusikalise kujunduse tugi: Kenn-Eerik Kannike
Lavastus esietendus Sõltumatu Tantsu Lava koreograafidebüütide sarja PREMIERE raames 9. veebruaril 2017.

Sigrid Savi on peamiselt töötanud vabakutselise tantsijana ning on aktiivse lavastamistegevuse ja lavastusteni jõudnud märgatavalt hiljem. Sigrid lõpetas 2015. aastal koreograaf-tantsuõpetaja eriala Viljandi Kultuuriakadeemias ning on sellest alates ennast sisse seadnud vaba- kutselisena Berliinis. Tema töid iseloomustavad brutaalselt naiivsed võtted nii ülesehituses kui ka esituses. Oma loomingulises töös tähtsutab Sigrid vaataja kogemuslikke perspektiive ja stilistilist kõla, õppides teadlikult töötama nii koos kaanonitega kui ka neist lahus.
“Imagine There’s A Fish” osales 2017. aastal Let me In Festivalil Berliinis.

Sarja toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuurifond, Pardimäe Lokaal ja Dansearena Nord.

PREMIERE sari on püünele toonud Sigrid Savi, Keity Pooki, Sylvia Kösteri, Joanna-Karoline Kalmu, Maarja Tõnissoni ja Arolin Raudva, Mari-Liis Eskusson, Üüve-Lydia Toompere, Helena Krinal, Triin Marts, Svetlana Grigorjeva, Christin Lunts, Kristina-Maria Heinsalu, Kaisa Selde, Sandra Palm, Siim Tõniste, Jaan Ulst, Karl Saks, Kati Juurik ja Helena Pihel esimesed tantsulavastused.
PREMIERE koreograafid ja lavastused on kaasa rääkinud ka auhindande jagamisel nn Karl Saksa PREMIERE-sarjas etendunud “Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade parimaks tantsulavastuseks. Svetlana Grigorjeva märgiti Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal PREMIERE raames etendunud „sõp rus est“ lavastusega. Mari-Liis Eskussoni PREMIERE lavastus „vägisi“ tunnustati 2014. aastal Eesti teatri aastaauhindade tantsulavastute auhinna nominendiks. Joanna Kalmu “Debutante” oli 2016 aasta Eesti teatri aastaauhindade tantsulavastuste nominent.
Info sarja kohta: https://stl.ee/premiere/

Seotud sündmused