“Miks kirikus ei tantsita?” projekt tõstatas 2017 aasta Arvamusfestivalil mitu perspektiivi ja avas uue sisulise ja vormilise kootöö kirikuinstitutsiooni ja kultuurivaldkonna esindaja vahel. Arutelu avas hetkel ühiskonnas ja kultuuris olulist neoliberalismi ja konservatismi problemaatikat uue nurga alt, tuues diskussiooni kunsti, kunstniku vabaduse, religioosse konservatiivsuse ja kunstipõhise ja religioosse maailmapildi suhte juurde. Tõstatus küsimus nii nüüdisaegse kunsti kui kiriku rollist tänapäeva inimese jaoks. Sellisel määral sisulist ja vormiliselt põhjendatud koostööd kirikuinstitutsiooni ja tantsu – või teatriinstitutsiooni vahel tantsulavastuse loomise kujul pole viimastel aastatel esinenud – seega on tegu pretsedendi ja uue suuna avamisega kultuurivaldkonnas. Projektis tegid koostööd Sõltumatu Tantsu Lava, Harkujärve kirik, Paide Püha Risti kirik, Arvamusfestival ja Tartu Ülikooli humanitaaria teaduskond. Arutelul Arvamusfestivalil osalesid esinejatena Ain Riistan Tartu Ülikooli usuteaduskonna lektor, Kai Valtna Tartu Ülikooli tantsukunsti osakonna programmijuht ja lektor, Avo Üprus Harkujärve kiriku õpetaja ja Triinu Aron Sõltumatu Tantsu Lava eestvedaja. Arutelu tõi kokku ca 60 inimest festivalile kuulama, kaasa mõtlema ja kaasa rääkima.

Etendust külastas Paide Püha Risti kirikus palju publikut – publikuarv 300 inimest ületas STL-i saalis toimuvaid etenduste publikunumbreid ning seega osutus inimeste seas populaarseks ja tekitas huvi ka valdkonnast mitte nii teadlikes külastajates. Suur auditoorium nii arutelul kui ka etendusel tõestab, et tegu oli inimeste jaoks huvitava ja olulise teema ja lavastusega.
Lavastust kajastas Madis Kolk 25.08. Sirbis http://www.sirp.ee/s1-artiklid/teater/ihulikud-ilmutused-sakraalses-ruumis/

Lisaks konkreetsele arutelule ja etendustele algatas STL diskussiooni meedias ja laiemas avalikkuses, mis hõlmas mitut artiklit ja/või esseed erinevates meediaväljaannetes. STL käivitas koos ERR kultuuriportaaliga artiklisarja, kus erinevad nii kultuuri – kui religioonivaldkonna spetsialistid (õppejõud, tantsuuurijad, kirikuõpetajad)avasid tantsukunsti ja religiooni suhet eri perspektiivist, käsitledes nii liberaal-konservatiivse telje olemasolu kui ka tantsu- ja religiooniajalugu. Artiklid ligipääsetavad siit:
https://kultuur.err.ee/610746/tiina-erika-friedenthal-miks-kirikus-ei-tantsita
https://kultuur.err.ee/610870/anne-kull-kas-kristlus-ja-tants-sobivad-kokku
https://kultuur.err.ee/611272/kai-valtna-kas-keha-ja-vaim-on-siiski-eraldi
https://kultuur.err.ee/611120/avo-uprus-kusimused-teatrist-ja-kirikust

Lisaks artikkel Müürilehes: https://www.muurileht.ee/miks-kirikus-ei-tantsita/

Oluline on ka see, et mainitud artiklid, etendused ja arutelu tekitasid suurema diskussiooni, mis algsest kontekstist laienes: sõna võtsid ka kirikutegelased, kes otseselt projektiga seotud ei olnud ning käsitlesid samu küsimusi. Artikliga sekkus diskussiooni ka EELK peapiiskop Urmas Viilma: https://kultuur.err.ee/610912/urmas-viilma-tulevikus-voiksid-liturgilised-liigutused-muutuda-hoogsamaks

Seotud sündmused