Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada
Sveta Grigorjeva
Lavastaja: Sveta Grigorjeva
Laval: Kristiina Vilipõld, Riina Ausma, Helina Karvak, Linda Vaher, Pääsu-Liis Kens, Sveta
Grigorjeva
Helilooja: Martin Kirsiste
Kunstnik: Mara Kirchberg
Dramaturg: Kerli Ever
Valguskunstnik: Sebastian Talmar
Videokunstnik: Anastasia Semjonova
Tehniline tugi: Marko Odar
Esietendus: 5. mail 2023 Sõltumatu Tantsu Laval
Palume välisjalanõud etendusruumi ukse taha jätta. Kui soovid, võta kaasa villased sokid.
Pärjatud parimaks tantsulavastuseks 2023. aasta Teatriauhindadel.
Kas on võimalik kogeda tantsu millenagi, millega lihtsalt koos veidi aega veeta – millega koos unistada, mille saatel ehk isegi uinuda?
Praeguses maailmas oleme silmitsi apokalüptiliste meeleoludega – pandeemia, vaimse tervise kriis, sõda, kliimamuutus. Sestap kutsume inimesi lavastusele, mis otsib radikaalse(l)t pehmust ja kus saab otseses mõttes horisontaalses olekus aega veeta.
„Tantsud, mille saatel uinuda, unistada ja vastupanu osutada“ on pehme vastus agressiivsele, sõjakale ja patriarhaalsele maailmale – otsitakse sellele alternatiivset ja selle maailma poolt nii tihti demoniseeritud tundlikkust, naiselikkust, feministlikku jouissance´i, sensuaalsust, hüperemotsionaalsust. Oleme mõnuga anti-maskuliinsed, anti-dramaatilised ja esteetiliselt mitte-agressiivsed.
Märksõnad: enesehoole praktikad, somaatika, mitte-seksuaalne intiimsus, meditatsioon, ülitundliku keha kultiveerimine. Olete oodatud koos meiega uinuma, unistama ja kollektiivselt vastupanu osutama.
“„Tantsudki …“ võiksid kergesti üle minna feministlikuks loenguks või suisa sõjahüüuks, kuid on ennekõike kutse solidaarsusele.” – Andrei Liimets, “Kes kardab utoopiaid?”
“Sveta Grigorjeva on ühes etendajatega loonud lavastuse, mis on haruldaselt leebe ja tundlik, kuid räägib mõtestatult kaasa ka teravaid valukohti lahates.” – Iiris Viirpalu, arvutus Eesti Päevalehes.
“Sveta Grigorjeva ja tantsijate koreograafia kannatlikkus viib vaataja õrnalt hüpnotiseerivasse seisundisse, kus õrnused, puudutused ja loomulik inimeseks olemine muutuvad tähtsaks, tähelepanuväärseks ja veelgi ilusamaks.” – Kaisa Kattai, “Arvustus. Ood inimeseks olemisele (ja Sveta Grigorjevale)”
Lavastust toetab tantsuateljeega TantsuRUUMi programm, mis pakub toetavat keskkonda ja kohtumispaika tantsuprofessionaalidele. Tegemist on tantsuprofessionaalide koostöö- ja arenguplatvormiga, mida viib ellu Eesti Tantsuagentuur koostöös eesti tantsukunstnikega.
Kajastused:
“Too tants: Sveta Grigorjeva” – Kaja Kann, Teater.Muusika.Kino, märts 2024
“Ood mitmekesisusele. Tantsuaasta 2023” – Madli Pesti, Tantsu Kuukiri, aprill 2024
“TEATRIVAHT. „Vend Antigone, ema Oidipus”, „Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus” ning „Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada”” – Teater.Muusika.Kino, detsember 2023
“Kes kardab utoopiaid?” – Andrei Liimets, Sirp, 30.06.2023
“Sveta Grigorjeva uuslavastus: kehalisuse uinutav katedraal” – Kärt Koppel, Eesti Ekspress, 21.05.2023
“Pehme maandumine. Sveta Grigorjeva uus lavastus mõjub turvaliselt, kuid ei unusta ka ühiskondlikke probleeme” – Iiris Viirpalu, Eesti Päevaleht, 17.05.2023
“Arvustus. Ood inimeseks olemisele (ja Sveta Grigorjevale)” – Kaisa Kattai, ERR kultuuriportaal, 16.05.2023
“Vestlus. Sveta Grigorjeva: on kurb, et armastus tähendab tihti justkui ainult ühte asja” – ERR kultuuriportaal, 05.05.2023
“Sveta Grigorjeva uus lavastus pakub vaatajale turvalist ruumi olesklemiseks” – ERR kultuuriportaal, 02.05.2023
“Sõltumatu Tantsu Laval esietendub Sveta Grigorjeva uus lavastus” – ERR kultuuriportaal, 27.04.2023