SSSSS
TTTTT
LLLLL

How the Land Lies

Laura Cemin ja Bianca Hisse

Koreograafid: Laura Cemin, Bianca Hisse
Tantsijad ja kaasloojad: Keithy Kuuspu, Lea Blau, Angel Casal, Rodrigo Chavero, Shion Yokoo-Ruttas
Helikujundaja ja live-esitus: Vera Vice
Valguskujundaja: Sofia Ivarsson
Kostüümikunstnik: Kairi Mändla
Kaasproduktsioon: Black Box Theater, Kiasma Theater, Sõltumatu Tantsu Lava (STL)
Kestus: 45 min

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Davvi – Senter for scenekunst, Frame Finland, Kulturrådet, HIAP – Helsinki International Artist Programme, Narva Art Residency, Nordic Culture Point, Norsk-Finsk kulturfond, Norske Billedkunstnere, PAHN Norway, Office for Contemporary Art Norway, Tvibitstigen, Helsinki linn, Taike (Arts promotion centre Finland)

Algne etendajate koosseis: Bianca Hisse, Kazue Ikeda, Keithy Kuuspu, Mariê Mazer, Nassim Meki

Esietendus: 30. märts 2023, Sõltumatu Tantsu Lava

Kuula vestlust koreograafide Laura Cemini ja Bianca Hissega, mida modereeris Leenu Nigu

„How the Land Lies“ on tantsulavastus viiele tantsijale ja kolmele LED-tabloole, mille koreograafid-lavastajad on Bianca Hisse (Brasiilia/Norra) ja Laura Cemin (Itaalia/Soome). Lavastus on loodud koostöös Eesti koreograafi Keithy Kuuspu ja rahvusvaheliste Eestis elavate tantsijatega. Argentiinast, Jaapanist, Horvaatiast ja Eestist pärit tantsijad toovad lavale Eestis elamise kogemused tõstes esile sõnade mõju kehale ja liikumisele.

LED-tablood, mida tavaliselt kohtab avalikus ruumis reklaamisiltidena, muutuvad vahenditeks avastamiseks, kuidas keel mõjutab keha. Kebabiputkade reklaamsiltide, tervitavate turismiloosungite ja viisa ankeetide väljavõtete vahel liikuvad tantsijad omavad ise samuti riikidevahelise rände kogemust.

Tantsijad laiendavad liikumisega tabloodel väljenduvaid “sisenemise” ja “väljumise” mõisteid. Nagu sõnad liiguvad ekraanidel, liigutavad neid võrdselt ka kehad.

Piirid vaikselt hägustuvad: kes võib jääda ja kes peab lahkuma? Keda nähakse ja kes jääb varjatuks? Mis on lubatud ja mis keelatud? Lavastus küsitleb, kuidas kuulumise, territooriumi ja piiride mõiste avaldub tänapäeval – mitte ainult geograafilised piirid vaid piirid ka kehas ning identiteedis.

Lavastust näidatakse mitmes riigis, kus luuakse sisu vastavalt kohalikule kontekstile ning koostöös kohalike tantsijatega, kes pole ise sellest riigist pärit.

Eestis osalevateks tantsijateks on Lea Blau, kes on Horvaatiast pärit kunstnik. Ta on lõpetanud esimese CPPM’i magistriõppe lennu ning hetkel elab ja töötab Eestis.
Angel Casal on argentiinlane, kes tegutses Eestis EVT vabatahtlikuna aastatel 2011-2012 ning on sellest ajast Eestisse elama jäänud.
Rodrigo Chavero on argentiina koreograaf, kes kolis Eestisse 2021. aastal.
Shion Yokoo-Ruttas on sündinud Jaapanis ning saabus Eestisse 2016. aastal tantsukunsti vahetusõpilasena Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiasse, mille ta ka siin lõpetas.
Lisaks osaleb Eestist/Tallinnast pärit etendus- ja tantsukunstnik Keithy Kuuspu, kes on lõpetanud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi koreograafia õppekava (BA) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide (CPPM) õppekava (MA).

Loe Koreokohviku intervjuust lavastuse koreograafide Laura ja Biancaga, kuidas lavastuse idee tekkis ning kuidas tavapäratu loomeprotsess on riigiti erinenud.

Laura Cemin (Itaalia/Soome) ja Bianca Hisse (Brasiilia/Norra) tegutsevad mõlemad kujutava kunsti, etenduskunsti ja koreograafia ristumiskohtades. Nende tööd, mida esitatakse sageli galeriides ja ebatraditsioonilistes etenduskohtades, keskenduvad keele ja sotsiaalse liikuvuse vahelisele suhtele ning sellele, kuidas kaasaegsed diskursused mõjutavad mobiilsust. Need teemad on nii nende individuaalse praktika kui ka koostöös tehtava töö keskmes. „How the land lies“ on nende esimene koostöölavastus.

Laura Cemin (s.1992) on Itaalia etenduskunstnik ja visuaalkunstnik, kes elab hetkel Helsingis. Tal on bakalaureusekraad balleti ja kaasaegse tantsu alal ning 2019. aastal omandas ta Umeå kunstiakadeemia (SE) magistrikraadi. Tema töid on rahvusvaheliselt esitletud galeriides, teatrites ja muuseumides, nagu Norrlandsoperan (SE), Bildmuseet (SE) ja Museum für Neue Kunst (DE) ja Soomes festivalidel nagu 7×7 Helsingis Myymälä2 galeriis (2021), New Performance Turu (2020) ja Performing Love Kiasma Helsingis (2019). Tema tekste on avaldatud Emergency INDEX Vol. 9 (2020), Lish Journal (2020) ja This container (2019 ja 2020). 2020. aastal osales ta tantsudramaturgina eesti koreograafi Keithy Kuuspu lavastuses “Läbi kukkumine”.

Bianca Hisse (s. 1994) on Norras elav Brasiilia kunstnik. Tal on magistrikraad Kunstakademiet i Tromsøs ja bakalaureusekraad etenduskunstide alal Sao Paulo Pontifical Catholic University’st. Tema töid on näidatud kogu Norras ja rahvusvaheliselt, sealhulgas: Kunstnernes Hus, PODIUM Oslo, Tromsø Kunstforening, Botkyrka Konsthall, Galerija Nova (Zagreb), MAR Museum (Argentiina) ja Museum for Modern Art Rijeka (Horvaatia). Ta on esinenud järgmistel festivalidel: Sofia Performance Art Festival (Bulgaaria), Performance Art Bergen, the 12th International Media Arts Festival (Sankt-Peterburg), BONE Performance Art Festival (Bern, Šveits) jpt. Praegused ja tulevased projektid on Mediterranea Biennale 19 (San Marino), Arctic Action Festival (Svalbard), OpenArt Biennale (Örebro, SE) ja BienalSur – rahvusvaheline Lõuna-Ameerika kaasaegse kunsti biennaal.

Kajastused:

“Kehad keele võimuses” – Kerli Ever, Sirp, 28.04.2023

“Itaalia tantsukunstnik: uurime keelt kui inimese meelitajat ja piirajat” – Aktuaalne Kaamera, 29.03.2023

“Экспаты с помощью хореографии рассказывают об адаптации в Эстонии” – Кофе+ , 28.03.2023

“STLil esietenduv rändlavastus uurib, mida teeb teatud keel kehadega” – ERR kultuuriportaal, 27.03.2023