SSSSS
TTTTT
LLLLL

Ruumitud keha(d): Rene Köster ja Mark Raidpere

Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektis „Ruumitud keha(d)“ kohtusid 27.–30. novembrini kahekaupa Eesti kunsti- ja tantsumaailma loojad, kelle ühistöös sündisid unikaalsed, vaid ühel õhtul etendunud performance’id. Kuraator Evelyn Raudsepp kutsus looma performatiivseid teoseid järgmised kolm kunstnikepaari: Edith Karlson ja Sigrid Savi, Rene Köster ja Mark Raidpere ning Flo Kasearu ja Renate Keerd. Kolmel järjestikusel õhtul sai näha kolme koostöö tulemit, mille võttis neljandal õhtul kokku mitmekesine programm vestlustest, muusikast ja koosolemistest.

28. novembril kell 20:00 esitlesid oma koostööd koreograaf ja drag queen Rene Köster ning foto- ja videokunstnik Mark Raidpere, kes toovad läbi kaamerasilma esile identiteetide ekspressiivsuse.

„Ühel õhtul ilmuvad ja kaovad kolm karakterit: Chloé (kellelt vanust ei küsita), Rene (30) ja Mark (44). Kontakt tekib, aga distants säilib. Nad alles leiutavad ennast. Kaamera ja publiku ees teesklevad kõik: tahtmatult, püüdlikult, meeleldi, olukorra sunnil, iseenda huvides … Kes lahustub öhe, kes möödub homme tänaval, keda pole olemaski olnud?“

Koreograaf ja drag queen Rene Köster ning foto- ja videokunstnik Mark Raidpere kinnitavad esimeses ühisteoses meisterlikkust oma väljendusvahendite kasutamisel. Asetades rollimaskide ebapüsivuse kaameraläätse ette, siis elavas ruumis avaneb keha ekspressiivne võimekus.

Kunstnikud Rene Köster ja Mark Raidpere
Kuraator Evelyn Raudsepp
Kaamera ja montaaž Jüri-Illimar Reinberg-Shestakov
Tehniline meeskond Villem Säre, Aleksander Meresaar, Hendrik Põlluste, Rommi Ruttas
Valguskujundaja Rommi Ruttas
Näituse toimkond Siim Preiman, Sirli Oot, Kersti Sõõrumaa, Katrin Maimik, Kaisa Kattai
Graafiline disain Ott Kagovere, Indrek Sirkel
Fotod (dokumentatsioon) Kris Moor
Video (dokumentatsioon): kaamera Alis Mäesalu, Piibe Kolka; montaaž Piibe Kolka; värvimääramine: Alis Mäesalu
Produktsioon Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava
Eriline tänu Radisson Sky Blu Hotelile, Anu Lensmentile ja Andres Teissile
Toetajad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ning kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, AkzoNobel, Radisson Blu

Rene Köster (1989) on aktiivselt Eesti tantsu- ja kultuurielus osalenud alates 15. eluaastast (2005), kui ta alustas tantsutundide juhendamisega ning liitus Prodance Tantsustuudio loovtiimiga. 2006. aastal asutas ta koos Carmel Kösteriga Twisted Dance Company, millest sai üks Eesti juhtivaid tänavatantsu suunitlusega tantsutruppe, mis on sestpeale produtseerinud mitmeid tänavatantsu kaasaegse tantsu, moe, ööelu ja teatriga ühendavaid etendusi. Köster on muu hulgas ka üks Eesti drag-kultuuri ja eksootilise ööelu juhtfiguure.

Mark Raidpere (1975) on fotograaf ja videokunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta on esindanud Eestit 51. Veneetsia Kunstibiennaalil (2005). Raidpere töid on eksponeeritud arvukalt rahvusvahelistel ühis- ja isikunäitustel ning ta on pälvinud mitu mainekat auhinda nii Eestis kui ka välismaal. Fotograafi ja videokunstnikuna uurib Raidpere väga tundlikult ja teravapilguliselt inimhinge dilemmasid ja hirme, ületamatut üksildust ja saatusetraagikat. Raidpere uurimused lähtuvad sageli tema perekonna universumist, kuid mõnikord võtavad sotsiaalse mõõtme, keskendudes tõrjututele, linnavägivallale ning tänavaelule.

“Ruumitud keha(d)” on Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojekt, kus etendus- ja visuaalkunsti piirimail tegutsev kuraator Evelyn Raudsepp jätkab uurimust kahe kunstivaldkonna sümboolsetest ruumidest – valgest kuubist ja mustast kastist. Sel korral ruumitakse sinna ka inimkeha. Performatiivse kureerimisega loob Raudsepp iga kord eripärase formaadi, kus ka publik on oodatud oma tajuhorisonte aktiveerima, et kohtuda ootuspäratute kunstiolukordadega.
Tallinna Kunstihoonesse kutsutud paaride isiklik kunstnikupraktika ja teemaraam annab võimaluse katsetada kliinilises valges kuubis teatraalsete vahenditega ning otsida tantsukunsti kehalisuse ja visuaalkunsti väljendusrikkuse sidusust.