Uute koreograafide sarja PREMIERE seitsmes aastakäik tutvustab Maarja Tõnissoni ja Arolin Raudvat. PREMIERE on Sõltumatu Tantsu Ühenduse sari koreograafidebüüdiks, kuhu igal aastal valitakse laekunud taotluste põhjal välja kaks koreograafi, kes saavad toetuse oma esimese tantsulavastuse väljatoomiseks Sõltumatu Tantsu Laval. 2015. aastal etenduvad PREMIERE raames Maarja Tõnissoni lavastus „Body Shift Body“ ja Arolin Raudva lavastus „Dying to Become“.

Body Shift Body

Fibrillide tuksudes liiguvad impulsid mööda sidekoe rägastikku. Sise- ja välisruumid kohtuvad. Kas õhk puudutab Sind või Sina puudutad õhku? Kas Ma tulen Sulle lähemale või lähen enesest kaugemale?

Lavastuse lähtepunktiks on keha võime ning liikumine, millel on potentsiaali avardada ja nihutada füüsilist taju ja teadlikkust. Etendus kui multisensoorne üksus, dialoog.

Maarja Tõnisson on vabakutseline tantsukunstnik. Lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala ning täiendanud end Berliini Kunstide Ülikoolis (HZT). Viimasel ajal on ta süvitsi tegelenud somaatiliste treeningute ning improvisatsiooniga. Teda huvitavad keha süsteemid, anatoomiline poeesia ja keha loomulik intelligentsus. Tants ja etenduskunstid on Maarja jaoks vahendiks meelte ja emotsioonide vabastamisel.


Dying to Become

Impulsipõhine olend ahenevas ajendituses.Laibastumus, terviklik hääbumine.Iseenese lagunemise mikrotasandil.Keha sureb, sekund-sekundillt.Kaduvus loob vabadust.Lähtepunktiks on vaakumid eksistentsis –

ruumitu ja rusuv tühjus, jäik tuimus ja elutus, illusioon liikumatusest.

Sisemise tungi puudumine: ei ole iha, ei ole vajadust.

Hing lahustub kontekstis: jääb ainult organismi toimemehhanism.

Välised impulsid ei kompenseeri sisemiste puudumist

– automatiseeritud laipkeha liigub ajastatud lõpu suunas.

Elamine on füüsilise ja vaimse puutepinnal tekkinud emotsioonide dünaamika.

Ainuke võimalus ellu ärgata: tõeline surm.

Lõpetatust pole: paisu taga ootab uuenemine.

Iseenese taasloomine. Transformatsioon.

Üksildus on illusioon.

See on mõistmatus ja suutmatus end avatuna hoida.

Üksildus on ühesuunaline liikumine, kunstlik kontseptsioon.

Arolin Raudva on tantsukunstnik, kes ütleb ise end armastavat pompöössust ja skulpturaalsust. „Viskun ühest äärmusest teise, tegelen vahutava enese petmise ja lihasse lõikava aususega. Kaunistuste alt loodan leida üles tõelisi essentse.“
Arolin on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala ning täiendanud end Islandi Kunstide Akadeemias kaasaegse tantsu erialal. Osaleb aktiivselt tantsijana erinevate koreograafide lavastustes, viimased neist Ruslan Stepanovi “Klapp”, kadrinoormetsa ja Kadi Maria Vooglaiu: “an hour of”, Mari-Liis Eskussoni “vägisi”.

Varasemalt on PREMIERE püünele toonud teiste seas tänaseks tunnustatud tantsukunstnikud Karl Saksa, Svetlana Grigorjeva, Üüve-Lydia Toompere ja Jaan Ulsti. PREMIERE koreograafid ja lavastused on kaasa rääkinud ka auhindande jagamisel nn Karl Saksa PREMIERE-sarjas etendunud “Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade parimaks tantsulavastuseks. Svetlana Grigorjeva märgiti Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal PREMIERE raames etendunud „sõp rus est“ lavastusega.

Seotud sündmused