Sõltumatu Tantsu Lava uuslavastus “Fakerz” esietendub 25. septembril Narva Vabal Laval, lavastajaks Sveta Grigorjeva. Esietendused on olulised sündmused nii teatri kui kohaliku elu jaoks, kuid Narvas pole neid pea kunagi. Samas kui 2020. aasta teatristatistika kohaselt saab publik mujal Eestis tähistada esietendusi vähemalt üle päeva. STL teeb oma esietenduse seekord Narvas, et ka sealsed inimesed ning ümberkaudsed saaks kogeda erilist sündmust ning õhkkonda, mida toob kaasa endaga ühe uue lavastuse esmakordselt publiku ette toomine.

Grigorjeva uues lavastuses lasevad lavalolijad, keda võiks nimetada fakerziteks, end võrgutada erinevatest tantsulistest stiilidest ja tehnikatest, võltsides, häkkides ja remiksides neid. Fakerzid kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest. Neid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”.

Laval on Üüve-Lydia Toompere, Julia Koneva, Helena Pihel, Siim Tõniste, Kaie Küünal, Rauno Zubko, Indrek Kornel. Helikujunduse loob Alvin Raat, valguse Karolin Tamm, kujunduse ja kostüümid Mara Kirchberg, dramaturgiline tugi Kerli Ever, õmbleja Kristiina Vilipõld, tehniline tugi Marko Odar, grimmi- ja soengunõustaja Liisi Kõuhkna.

Lavastaja Sveta Grigorjeva: ““Fakerz” sai alguse Hiiumaa Tantsufestivalil augustis 2019, kus tegin kuue tantsijaga lavastusprotsessi-töötuba, mil nimeks „Loving the Alien: faking dances“. Viimasel kahel aastal olen praktika „Oma naha võltsid suled“ raames uurinud, mis moodi saab tantsust või tegelikult lausa ükskõik mis liikumistehnikast mõelda mitte esmalt kui eneseväljendusest, vaid toetudes Daniel Blanga Gubbay esseele “The Movement as Living Non-Body”, hoopis –  omaette autonoomsest objektist või isegi emantsipeerunud elust. Kõlab üsna müstiliselt, ja eks ta veidi ongi. Ma olen uudishimulik, kuidas võiksime kasutada spekulatiivsel teel saadud-loodud teadmisi mingist tehnikast, nägemaks, mis võib meiega juhtuda teatud stiili fake versioonis”.

Hiiumaa Tantsufestival. Foto: Maarja Eliisabet Roosalu

Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron: “STL-i koostöö Sveta Grigorjevaga algas 2012. aastal, kui ta valiti üheks PREMIERE’i sarja uueks koreograafiks ja koheselt märgiti ka Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks. Sveta on kompromissitu loojanatuur, keda huvitab töö muutuva ja end avava materjaliga ning kunstniku julguse ja sisemiste piiride kompamine. Tema looming eeldab nii osalejatelt kui vaatajatelt kaasvastutust ja kaasamõtlemist”.

Tallinnas etendub “Fakerz” 1., 2., 26. ja 27. oktoobril ning 15. ja 16. novembril 2021 Vaba Lava saalis.