Greenfield on regulaarne sündmus Sõltumatu Tantsu Laval, kus eri valdkondade kunstnikud saavad üksteise loominguga tutvuda, oma valmimisjärgus töid ette näidata ning teiste loojate ja publikuga dialoogi luua. Tänavu avab Greenfield 16. septembril kell 19:00 Sõltumatu Tantsu Lava 2022/23 hooaja. Üles astuvad koreograafid Külli Roosna ja Kenneth Flak, Zuga Ühendatud Tantsijad, Sveta Grigorjeva, uute koreograafide sarja PREMIERE tantsukunstnikud Liisi Hint ja Unholy Trinity (Annabel Tanila, Daniela Privis, Kärt Koppel), Keithy Kuuspu, Sigrid Savi, Valeria Januškevitš ja Keity Pook. Hooaja avaüritus on kõigile huvilistele tasuta.

Sõltumatu Tantsu Lava sügishooaeg algas tänavu juba augusti lõpus, mil STL osales Balti Tantsu Platvormi esindusega Düsseldorfis toimunud olulisemal kaasaegse tantsu kogunemisel Tanzmesse, et tutvustada me koreograafe ja nende loomingut rahvusvahelisel väljal. Valdkondlikud arendustegevused on jätkuvalt STL-i olulisi fookuspunkte etendustegevuse kõrval. Samuti jätkuvad pandeemia ajal pausil olnud liikumise töötoad, et avada võimalus ise kogeda kaasaegseid liikumisviise STL-i programmis olevate koreograafide juhendamisel.

Hooaja alguse SÜGISKAMPAANIA puhul on Sõltumatu Tantsu Lava etendustele võimalik soetada pilet vaid 10 euroga! Sooduskampaania toimub 16.–23. septembrini ja sooduspileteid on saadaval piiratud hulgal.

Esimese uuslavastusena jõuab 14. oktoobril publikuni Külli Roosna ja Kenneth Flaki tantsulavastus “Singulaarsus”. Autorid tegelevad vabaduse ja paratamatuse küsimustega: kuidas isiklik reaalsustaju määrab meie mõtestamise ning selle, mida me üldse tähenduslikuks ja väärtuslikuks peame. Teosega jätkavad Roosna ja Flak interaktiivsete lavastuse-ökosüsteemide meetodit, milles  tantsija liigutused loovad lavastuse heli, valguse ja video.

8. novembril esietenduv lavastus „Artefakturism: farsid ja varemed” tegeleb teemaga, kuidas suhestuvad postindustriaalsest ühiskonnast mõjutatud kehad (pre-)industriaalse keskkonna, esemete ja praktikatega. Koreograafid Valeria Januškevitš, Keity Pook, Sigrid Savi ja Kadri Sirel tõlgivad Eesti Vabaõhumuuseumis, Kreenholmi manufaktuuris ja Sõltumatu Tantsu Laval kogetu tantsulavastuseks. Kolme etappi seob töötava keha mõiste, mille konstrueeritust vaadeldakse aistingute ja mälu narratiiviloome kaudu.

Publikul on taas võimalus saada osa ka möödunud hooaegade menukatest lavastustest “Fluids”, “FAKERZ” ja “Suur teadmatus”.

Lavastuses “Fluids” loob Soome etenduskunstitrupp W A U H A U S laval tingimused totaalseks libeduseks, kus inimkeha ei saa täielikult oma keha kontrollida. “Fluids” kutsub publiku kohtuma intiimsuse, empaatia ja ebaõnnestumisega ajal, mil ühiskonnas valitseb perfektsionism, individuaalsus ja usaldamatus. Lavastus valiti ka tänavuse suurima Põhjamaade Tantsuplatvormi festivali Ice Hot põhiprogrammi.

Sveta Grigorjeva lavastuses “FAKERZ” lasevad lavalolijad, keda võiks nimetada fakerziteks, end võrgutada erinevatest tantsulistest stiilidest ja tehnikatest neid võltsides, häkkides ja remiksides. Fakerzid kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest. Neid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”. “FAKERZ” valiti tänavuse DRAAMA festivali programmi.

Zuga Ühendatud Tantsijate uusim lavastus täiskasvanutele, “Suur teadmatus”, on füüsiline mõtisklus lahtilaskmisest, ärasaatmisest ja rituaalidest, mis puhastavad ning valmistavad ette kohtumist uue ruumi ja uue maailmaga. Eesti ühe pikaajalisemalt tegutsenud tantsuloome koosluse Zuga jaoks on uuslavastuses kesksed küsimused seotud maisest elust lahkumisega: „Protsessis on olnud kõige lummavam äkki avastada end vaatamas, kuidas suur teadmatus ei eralda inimesi, vaid liidab. Mis meist saab, kus me oleme või kuhu edasi läheme?”

Lastele ja peredele on STL-i programmis jätkuvalt ka Zuga Ühendatud Tantsijate lavastus „2 + 2 = 22“, mis tegeleb koos olemisega, erinevates olukordades toime tulemisega ja oma koha leidmisega. „2+2=22“ uurib reegleid ja korraldusi, nähtavaid ja nähtamatuid kokkuleppeid laste ja nende vanemate vahel.

Uue sündmusena toimuvad sel hooajal STL-is tantsukriitika uurimisresidentuuri loengud ja arutelud. STLi uurimisresidentuur võtab seekord fookusesse tantsust kirjutamise, julgustades analüüsima tantsukunsti, nüüdistantsu lavastusi ja koreograafide loomingut. Residentuur toimub osaliselt koostöös kunstiteadlase Maarin Mürgi veetava Proloogkooli Kriitikakooliga, et soodustada kirjutajate arutelu ning mõttevahetust ja sisulist tuge. Ühiselt toimuvad kõigile avalikud, kriitika positsiooni erinevates valdkondades analüüsivad vestlusringid.

Taas jätkuvad Sõltumatu Tantsu Laval hooaja lavastuste liikumismeetoditest tõukunud loomingulised liikumise töötoad kõigile huvilistele, lavastuse teemadest ajendatud arutelud ning vestlused etendusprogrammi koreograafide-lavastajatega.

STL-i lavastused osalevad ka erinevatel festivalidel nii Eestis kui võõrsil. Tartu Interdistsiplinaaril etendus augusti lõpus Külli Roosna ja Kenneth Flaki “Two Body Orchestra”, septembris nägi DRAAMA festivalil Sveta Grigorjeva “FAKERZit” ja uuslavastuse “Artefakturism: farsid ja varemed” eeltutvustus toimus festivalil draamamaa.weekend. Lavastus “Fluids” jõuab oktoobris põhjanaabriteni Tampere Telakka Open Border festivalil ja Zuga Ühendatud Tantsijate “Suur teadmatus” etendub 7. novembril Paides Naks festivalil.

Sõltumatu Tantsu Lava programm on leitav kodulehel:  www.stl.ee/mangukava

Greenfieldi üritus Facebookis: Vaata SIIT.